Kërko
Mbyllni këtë kuti kërkimi.

Çfarë duhet të paketoj për qëndrimin tim?

Ekzistojnë një numër gjërash që duhen marrë parasysh kur vendosni se çfarë të sillni me vete në Maltë.
E para është moti!

verë

21 Qershori shënon fillimin zyrtar të verës por deri në Prill moti është përgjithësisht i ngrohtë dhe me diell.

 

Muajt ​​më të nxehtë janë korriku, gushti dhe shtatori me temperaturat që arrijnë mbi 30 gradë. Mendo rrokullisje, syze dielli kostume noti!

 

Ne do t'ju këshillojmë të sillni shumë Krem dielli dhe një kapele dielli për muajt më të nxehtë.

 

 

Nëse po qëndroni në akomodimin ESE do t'ju pajisen me peshqirë për dush, kështu që nuk do të duhet të sillni peshqirë shtesë me vete. Ju lutemi vini re se këto peshqirë nuk janë për përdorim në natyrë dhe prandaj ju rekomandojmë që të sillni një peshqir plazhi me ju për not dhe banjë dielli.

 

 

Disa artikuj të veshje e lehtë, me mëngë të gjata është gjithashtu një ide e mirë për mbrëmjet dhe për ditët me erë - veçanërisht nëse dilni mbi ujë gjatë udhëtimeve me anije dhe aktiviteteve.

 

 

Ne gjithashtu do t'ju rekomandojmë që të sillni një palë këpucë / trajnerë të sheshtë të rehatshëm për të ecur përreth, për të parë pamje etj.

 

 

Ashtu si me vendet më të ngrohta, gjatë verës ka mushkonja. Nëse vuani nga kafshimi do t'ju sugjerojmë të sillni ilaç kundër mushkonjave dhe / ose një plug plug in kundër mushkonjave për t'ju ndihmuar të flini natën.

 

 

Gjithmonë këshillohet të kontrolloni parashikimin e motit para mbërritjes për t'ju ndihmuar të vendosni se çfarë të paketoni.

Laguna blu, Komino
dimër

Malta ka dimra shumë të butë me rrallë temperatura që bien nën 12 gradë. Kështu që padyshim këtu nuk ka ndërtesa njerëzish të borës ose Krishtlindjeve të bardha!

 

Dhjetori, Janari dhe Shkurti janë zakonisht muajt më të ftohtë të vitit. Ato janë gjithashtu kur keni më shumë të ngjarë të përjetoni shi, kështu që këshillohet të sillni me vete një ombrellë dhe një pallto e papërshkueshme nga uji këpucë të papërshkueshme nga uji.

 

Gjithashtu mbrëmjet dhe koha e natës mund të ndjehen shumë të ftohtë gjatë muajve të dimrit pasi shumica e ndërtesave nuk kanë ngrohje qendrore për shkak të dimrave të shkurtër të Maltës. Pra, është një ide e mirë për të sjellë veshje të ngrohta veshin natën.

 

Sa i ftohtë do të gjeni dimrat e Maltës, padyshim që do të varet nga cili vend jeni dhe klima që jeni mësuar, por sipas standardeve evropiane, dimrat maltezë janë nga më të ngrohtët në kontinent. Duke thënë këtë, Malta ka një klimë shumë të lagësht dhe kështu i ftohti konsiderohet një "i ftohtë i lagësht" në kontrast me Evropën Veriore ku është një "ftohje e thatë". Kjo do të thotë që nganjëherë mund të ndihet më e ftohtë nga sa është në të vërtetë, veçanërisht kur dielli perëndon.

 

A pallto e ngrohtë dhe disa kërcyes ose xhupa rekomandohen. Nuk ka gjasa që të keni nevojë për shalle të trasha ose doreza pasi temperatura nuk bie kurrë nën ngrirje, madje edhe natën.

 

Ne gjithashtu do t'ju rekomandojmë që të sillni një palë këpucë / trajnerë të sheshtë të rehatshëm për të ecur përreth, për të parë pamje etj.

 

Gjithmonë këshillohet të kontrolloni parashikimin e motit para mbërritjes për t'ju ndihmuar të vendosni se çfarë të paketoni.

Dimri në Maltë
Sende të tjera për tu mbajtur mend:
 • Pasaportë dhe / ose ID dhe dokumente udhëtimi!
 • Letër konfirmuese e kursit ose detaje dhe ndonjë certifikatat i nevojshëm
 • Dokumentet e sigurimit (përfshirë sigurimin mjekësor. Nëse keni nevojë për sigurim udhëtimi kjo mund të blihet përmes ESE kur rezervoni kursin tuaj. Ju lutemi kërkoni më shumë detaje)
 • Mjekim (Nëse merrni ilaçe të rregullta sigurohuni që keni mjaftueshëm për të mbuluar qëndrimin tuaj)
 • Telefon celular dhe karikues
 • Laptop / tabletë ngarkues (WiFi falas është në dispozicion në të gjithë shkollën dhe në rezidencat tona në vendet e përbashkëta. Kompjuterët e studentëve janë në dispozicion në shkollë gjatë orëve të shkollës)
 • Kamera
 • Një përshtatës për prizat 'jo-britanike'. Në Maltë ne përdorim priza me tre kunja, kështu që këshillohet një përshtatës për të kthyer pajisjet tuaja nëse ato janë të larmisë me dy kunja.
 • Rroba "te zgjuara nëse është në vendosja e punës (në varësi të fushës së punës)
 • peshqir plazhi (për not dhe diell dielli)
 • Pajisje shkrimi (Lapsa, lapsa etj. - Do t'ju duhet një laps për provën tuaj të vendosjes ditën tuaj të parë)
 • Kartë debiti / Kartë krediti / çeqe udhëtarësh (ka shumë ATM të vendosura në të gjithë ishullin dhe disa pranë shkollës, kështu që nuk keni nevojë të mbani shuma të mëdha parash në personin tuaj)
 • Një bravë për valixhen tuaj (Ne i këshillojmë studentët të mbyllin çdo send të vlefshëm si pasaporta dhe dokumentet e udhëtimit në valixhet e tyre kur i lini në banesën e tyre, në vend që t'i mbajnë ato çdo ditë)
Mdina Maltë

Nëse harroni të paketoni diçka që ju nevojitet, shumica e artikujve të mësipërm mund të blihen në Maltë sapo të mbërrini. Ka një numër supermarketesh dhe dyqanesh afër shkollës. Ju gjithashtu mund të bëni një udhëtim të shkurtër me autobus për në Sliema ku ka shumë dyqane së bashku me një qendër tregtare. Thjesht pyesni stafin tonë që do të jetë i lumtur t'ju drejtojë në drejtimin e duhur.

 

Ju lutemi kontrolloni edhe tonë UDHZUES MIRC SE VINI për t'ju ndihmuar të përgatiteni për qëndrimin tuaj.

 

Ju urojmë një udhëtim të sigurt dhe së shpejti ju mirëpresim në ESE Maltë!