Kërko
Mbyllni këtë kuti kërkimi.

Përvoja juaj Sociale

Bëni miq dhe praktikoni anglisht me nxënës të gjuhëve të tjera përmes programit tonë të javës për kohën e lirë.

Ju ose mund të zgjidhni nga aktivitetet tona të organizuara nga ESE të cilat janë të përfshira në programin tonë të përjavshëm të kohës së lirë ESE, ose të pyesni një nga anëtarët e Ekipit të Kohës për këshilla në lidhje me aktivitetet e tjera që mund të dëshironi të rezervoni.

Programi Social për kohën e lirë të të rriturve

Kur krijoni paketën tuaj të kohës së lirë, stafi ynë i kohës së lirë përqendrohet të ju ofrojë një përzierje të ekuilibruar të mëposhtme:

 • ekskursione kulturore
 • vizitat në vendet me rëndësi historike
 • aktivitete emocionuese të kohës së lirë. 

Ne ofrojmë aktivitete për njerëz të llojeve të ndryshme. Për shembull, nëse jeni duke kërkuar aventurë dhe preferoni disa nga sportet tona ekstreme. Për më tepër, nëse jeni shkaba e kulturës, preferoni turne me guidë nëpër vendet historike të Maltës dhe vizita në muze. ESE garanton që udhëheqësit tanë do të kujdesen për ju gjatë rrugës.

 

 

Ne besojmë se programi juaj shoqëror është një pjesë integrale e një përvoje të suksesshme të mësimit të gjuhës. Aktivitetet shoqërore bashkojnë njerëz jo-anglishtfolës të kombësive dhe kulturave të ndryshme. Ato gjithashtu ju ofrojnë mundësinë e përsosur për të praktikuar të folurit anglisht në një mjedis të relaksuar dhe joformal.

 

 

Studentët që kanë rezervuar një kurs gjuhe me ESE mund të kontrollojnë tonë Zona Studentore i cili jep një përmbledhje të hollësishme të ngjarjeve dhe aktiviteteve të ardhshme.

 

 

Nëse dëshironi të mësoni më shumë, na dërgoni me email [email mbrojtur]. Për më tepër, gjatë pushimeve tuaja të studimit në Maltë, ju lutemi pyesni stafin tonë në ESE Leisure Desk.

Shkolla Evropiane e Anglishtes Spinola St. Julian's Malta

Ecja juaj Orientuese

Në ditën tuaj të parë ju jeni të ftuar të merrni pjesë në një shëtitje informuese për orientim. Udhëzuesi juaj i udhëtimeve do t'ju tregojë zonën e Paceville, do t'ju bëjë të njohur me vendndodhjen e stacioneve të autobusëve dhe stendave të taksive. Ata gjithashtu do t'ju tregojnë vendndodhjen e bankave, postën dhe farmacitë dhe do t'ju japin informacion të dobishëm. Ndërsa shëtisni nëpër rrugët e Paceville, do të ofrohen disa këshilla të dobishme për të cilat restorantet në zonë ofrojnë vlerë të mirë për para, të cilat priren të jenë më të shtrenjta dhe cilat institucione shërbejnë ushqim të shpejtë. Jeni të mirëpritur të pyesni udhëzuesin tonë për çdo informacion tjetër që ju mund të kërkoni.

Mbrëmja juaj e mirëseardhjes & Turneu opsional i Valletës

Gjatë javës së parë të kursit tuaj anglisht, ju jeni të ftuar në një aktivitet të mbrëmjes ESE për të takuar studentë të tjerë dhe disa nga anëtarët e stafit tonë. Shërben pije freskuese të lehta.

 

 

Ndërsa në Maltë, ju gjithashtu mund të zgjidhni të bashkoheni me aktivitete të tjera të organizuara nga ESE, përkatësisht një turne gjysmë ditor Valletta - Kryeqyteti i Maltës. Valletta u njoh zyrtarisht si një UNESCO Site Trashëgimisë Botërore në 1980 dhe u përshkrua si "një qytet pallatesh ndërtuar nga zotërinj për zotërinj ”nga Sir Walter Scott. Turneu në Valletta ka shumë për t'u mrekulluar pasi do të vizitojmë (pamjen e jashtme) Pallatin e Grandmasters, tani i përdorur si Pallati i Presidentit dhe Bashk-Katedralja e Shën Gjonit. Bastionet e Valletës ofrojnë pamje spektakolare të Grand Harbor, një nga portet më të mira në Evropë.

 

Hyrja falas në shfaqjen Audio-Visuale të Maltës Experience është përfshirë gjithashtu në turneun e Valletta. Shfaqja do t'ju japë një përmbledhje të historisë së pasur të Maltës.

Aksesi në ESE Beach Club - St Julian's (Sezonal)

Paketa juaj përfshin hyrje falas në Klubin ESE Adult Beach gjatë sezonit të verës nga e hëna në të premte. Klubi i Plazhit është rreth një dhjetë minuta në këmbë larg nga Shkolla kryesore ESE dhe ndodhet në Klubin Waterpolo St.Julians, Main Street, St Julians. 

 

 

Nëse dëshironi të përdorni Beach Club gjatë fundjavës dhe në Festat Publike, ju mund të blini bileta hyrëse nga Beach Club me një çmim të reduktuar në paraqitjen e kartës suaj të studentit.

Disa gjëra për të bërë në Maltë

Nëse keni nevojë për më shumë informacion ose dëshironi të rezervoni ekskursione opsionale, ju lutemi na dërgoni me email në [email mbrojtur]. Ndërsa jeni në Maltë, ju lutemi pyesni stafin tonë në ESE Leisure Desk kur jeni në kursin tuaj të gjuhës - ata do të jenë vetëm kaq të lumtur t'ju ndihmojnë.

 • Shijoni ëmbëlsirat tradicionale (pastizzi) dhe djathin Gozitan (ġbejniet)
 • Praktikoni anglishten tuaj me vendasit
 • Lundroni ose bëni një lundrim rreth vijës bregdetare të ishullit
 • Shikoni fishekzjarret e fshatit që ndriçojnë qiellin e verës
 • Bëni një udhëtim me anije në Lagunën Blu në Comino
 • Adhuroni ambientet e brendshme me zbukurime të disa prej 360 kishave që gjenden përreth ishujve
 • Shikoni pikturën e vetme të nënshkruar të Caravaggio "Koka e kokës së Shën Gjon Pagëzorit" në Bashkëkatedralen e Shën Gjonit
 • Vizitoni tregun e peshkut në Marsaxlokk
 • Thith diellin
 • Shikoni Grand Harbor mbresëlënëse nga Xhennetet e Epërme Barakka
 • Shkoni në zhytje në rrënojat e Luftës së Dytë Botërore